"Archibald Od Appaloosek"

 

 

oficiální jméno: Archibald od Appaloosek
volací jméno: Árčí, Árčo, Árčoune...
chov. stanice: Od Appaloosek
rasa: border collie
číslo zápisu: CMKU/BOC/3257/09/11
bonitační kód: 0/0 iimbapnnnna/E1 K1 Q1
číslo čipu: 900088000201752 (registrován https://www.narodniregistr.cz/)
barva:

černobílá

délka srsti: středně dlouhá

narozen: 01.06.2009
kohoutk. výška: 52 cm
váha: 22,3 kg
matka: Arushka Plume Hardy Horde
otec: Crazy Brown Gasko Prim
DKK: A/A (A=bez příznaků dysplazie)
DLK: 0/0
PRA/CEA:

negativní (2010)

DNA CEA: normal po rodičích

Složené zkoušky: BH (52b), ZOP (89b)

 

 

 

O ÁRČÍKOVI TROŠKU BLÍŽE

Árčík mě už jako malé štěňátko udivoval svou inteligencí a vnímavostí. Reagoval na jakýkoliv podnět - ať už jsem od něj chtěla nějaký nový trik (dej pac, sedni, lehni, vstaň, zůstaň, k noze, ke mně, aport, sudy - na těch ještě pracujeme, okolo, mezi, noha, atd.) nebo jsme spolu postupně objevovali kouzlo různých hraček... Nejvíc ho nakonec chytilo "frisbíčko" (zatím ho pouze aportuje a stejně má na chytání ve vzduchu ještě čas, především kvůli správnému vývoji kloubů) a samozřejmě míčky všeho druhu - tenisáky (kvůli zubům nedávám), vrhací míčky a další kapitolou jsou přetahovadla všeho druhu (vysloveně je "žere")...

Pak jsme začali chodit mezi pejsky do školky pro štěňata a i přes počáteční nedůvěru tuto překonal a začal postupně přicházet na výhody her ve smečce stejně "potrefených" psů. V našem úsilí nám hodně pomáhají Kamila a Martin Ševčíkovi a samozřejmě i jejich tlupa: Aimee, Beník, Aiko a Nell. Usnadňují nám dopravu, socializaci a Kamča nám neustále poskytuje nové informace o různých akcích. Hrozně jím tímto znovu děkuji!

 

Árčí se ale už od štěňátka vývojově dost vzdálil. Nejen po fyzické stránce, ale i po psychické. Je mnohem klidnější, trpělivější a chápavější. Snaží se mi naslouchat, aby správně pochopil, co do něj chci. Už se toho spoustu naučil a snažím se z něj vychovávat všestranně vedeného psa. V současnosti nejvíc makáme na "slalomu" , "technice skoku" a "zónách" a víc si na sebe při agility zvykáme. Já už  docela umím odhadnout, kde ho mám čekat a co udělá, takže si myslím, že brzo bychom měli zkusit i atmosféru závodů (buď to oficiálních nebo neoficiálních).

 

 

Co se týče povahy jsme pořád nějak ve vývoji, takže je těžké říct, jak se ještě jeho povaha vyhraní. Každopádně doufám, že jeho trošku delší aklimatizace na nové věci se bude neustále zkracovat.

Na rok 2011 jsem Árčímu naplánovala především výstavy (protože je z výstavní linie, nenechám jeho předpoklady bez odezvy), nějaké zkoušky z poslušnosti (asi ZZO, ZOP a ráda bych i služební IPO-V). Samozřejmě si brousíme drápky i na zkoušku vloh ovčáckého psa (ZVOP) a chystáme se na naše první pasení pod dozorem instruktora.

Také už bychom si rádi troufli na zkoušky z dogdancingu, tak makáme na dalších prvcích (čerstvě na rameno, výskok na záda :o).

Árčí je chovný pes.