Novinky 2009

30.12.2009 - NAŠE PRVNÍ "PASENÍ"

Jelikož konec roku už klepe na dveře, je nyní teď již docela problematické najít nějaký cvičák v okolí, kde by ještě pokračovali ve výcviku. A jelikož už moji chlupáči nějakou dobu nebyli nikde mimo Ostrožskou Novou Ves, rozhodli jsme se spojit příjemné s užitečným a naše chlupáče (především ale Árčíka) seznámit s ovečkami. Fotky si můžete prohlédnout zde.

 

Dějištěm tohoto seznamování se stal ranč Rovná (www.rovna.cz), kde nás vlídně přijali (tímto děkuji Petře a její mamince) a umožnili nám seznámit Árčíka a Aika s ovečkami. Aiko je pejsek Kamči a Martina, je to také borderáček, krásný a velký mazel. Na Ájovi bylo vidět, že se s ovečkami už potkal.

Dokonce jsme se stali svědky toho, že i ovečky můžou skákat jako kamzíci :-). Jakmile je Aiko spozoroval, rozhodl se, že je všechny "ukřičí" a přinutí, aby dělaly, co je pro Aika žádoucí. Ájovi se to vážně podařilo a ze tří oveček v našem okolí nezůstala ani jedna - všichni "včetně Aika" jako by se do země propadli...

Árčík byl z těch "bečících" zvířat lehce na rozpacích... Nechápal, co od něho chci a stále se držel v pozici za paničkou, kdyby ho náhodou to zvíře chtělo napadnout... Ale myslím si, že nakonec v něm jeho instinkt převážil a s pomocí Aika jsme zažívali stereo borderek, které se snaží stádo přinutit, aby šlo, kam si oni přejí.

Pokud Kamča a Martin vydrží, budu jim strašně vděčná, když nám Ája pomůže v Árčíkovi probudit jeho "pastevecké sklony". Až se trošičku oteplí, vezmeme ty naše černobílé "odborníky" znovu za ovečkami, aby se s nimi seznámili i ve větší ohradě.

Už se na to strašně těšíme - myslím, že mluvím i za Árčíka... (i když on to zatím ještě netuší:-)

 

 

ŠTĚDRÝ VEČER "U NAŠICH CHLUPÁČŮ"

Štědrý večer mají "naši chlupáči" úspěšně za sebou. Bylo to divoké, ale nakonec jsme to zvládli. Jelikož jsme měli spoustu práce s přípravami, nezbývalo už nám tolik času na pejsky. Každý někde pobíhal, no a tak si psíci museli vymýšlet zábavu sami.

Při zdobení stromečku jsem začala mít obavy o přežití tohoto hlavního symbolu Vánoc. A mé obavy nebyly rozhodně neopodstatněné. Árčík zažíval své první Vánoce u nás a tak pro něho bylo nepochopitelné, proč si ta jeho smečka doprostřed pokoje staví strom. A celou záležitost si vyložil po svém - stromeček tam stojí kvůli němu. A tak se pustil do prozkoumávání...

Árčík se tedy dosytosti nabaštil jehličí a větviček. Hrozně se mu také zalíbily malé mašličky, které byly připevněny ke stromku docela pevně, a tak když si chtěl jednu tu potvůrku elegantně strhnout ze stromečku, skončilo jeho snažení až mým zásahem, jelikož stromeček táhnul pár metrů za sebou a chvílemi to vypadalo, že u nás premiérově stromeček dojde k úrazu a Štědrého večera se ani nedožije... I přes veškerou naši opatrnost ochutnal i Árčínek nějaké to cukroví - a rozhodně nebyl vybíravý.

Jelikož si pejsci své dárky rozbalili už den před Vánoci - nečekal na ně pod stromečkem žádný dárek, ale klukům to vůbec nevadilo, vzali zavděk i použitými papíry z dárků ;-).

Árčík dostane navíc svůj dáreček ještě po Vánocích - kloubní výživu GAG, takže si myslím, že jako dárek je to hodně hodnotná věc. Asi mě ti moji psíci úplně finančně zruinují... :-)

Árča, Flíček, Nell a jejich sněhové hrátky

Takže konečně je vidět, že zima je vážně tady. Jejím neklamným znamením je sníh a my, co jsme už těch pár zim prožili (už jich bylo docela dost :-), víme, že sníh k zimě neodmyslitelně patří. Na druhou stranu "naše štěňátka" Árčí a Nell viděla letos sníh poprvé v životě a byla jsem docela zvědavá, jak na to budou reagovat. A docela na "tu studenou bílou věc" koukali.

Árčík vyběhl ven a nechápal, co to na té zemi je. Stoupl do toho pacičkou, nakonec všemi čtyřmi a pak chodil jako by mu něco uvízlo v packách. Záblo ho to do těch jeho růžovoučkých tlapiček, ale ve chvíli, kdy zjistil, že to docela dobře chutná, rozhodl se, že tu bílou záležitost vyřídí - úklidem - všechen sníh chtěl slízat a asi po metru čtverečním jsem usoudila, že nachlazení po prodělané viróze není žádoucí a radši ho zavřela do vyhřáté chodby. Pro začáteční seznámení to stačilo.

Nell reagovala podobně, ale nejvíce mě pobavilo, když začali jako správní arktičtí psi vyhrabávat kořínky a lišejníky. Hned jsem si to asociovala se soby, kteří si takto shání v zamrzlé polární krajině něco na zub.

Árčíkovi a Nell se sníh ohromně líbí a při jejich hrátkách je to pro ně jistý druh zpestření. Sice jim to trošku klouže, takže nemůžou běhat tak rychle, ale jinak je to hrozná švanda - ten sníh.

 

VÝCVIK POSLUŠNOSTI (13.12.2009)

Dnes jsme opět byli na výcviku poslušnosti. Doprava byla opět zajištěna "by Ševčíkovi". Árčík si to ohromně užil, protože když je s námi Nell, tak se aspoň v přestávkách nenudí. Árčík je hodně živá borderka, která potřebuje neustále zaměstnávat. Vždycky mě překvapí, jak je chápavý a vnímavý. Například když jsem ho učila ke mně a on se najednou z ničeho nic automaticky přiřadil k noze...

Myslím si, že Árčíkovi to už pěkně jde (i když Kamča a Martin by na naše "úspěchy" měli určitě objektivnější názor). Zdá se, že když to ještě pořádně vypilujeme, tak bychom mohli pomalu začít pomýšlet na nějakou tu zkoušku... Musíme ještě vylepšit odložení, chůzi u nohy a přesnou polohu u nohy... No, ještě je toho dost.

Uvidíme... Každopádně se už chystáme na výstavu v Olomouci a cvičíme postoj. Árča si už umí docela "stoupnout", pěkně otevře tlamu na povel "otevři" a je možné hezky se mu podívat na zoubky, "ošahávání" už taky neřeší.

Hlídání "Ševčíkovic" Nell (11.12.2009)

Dnes podruhé hlídám Nell po asi 2-týdenní pauze (Kamča byla nějakou dobu "na mateřské" s Nell) a vypadá to, že už se moji chlupáči s Nell sžili. Jsou úplně zlatí...Zítra už zkusím nechat Nell spát s Árčíkem. Jen teda nevím, jak to bude probíhat, protože Árča je zvyklý spávat sám a Nell pro změnu neví kdy "vypnout" hraní. Takže doufám, že zítřejší pokus přežijí oba bez větších šrámů :)

Přála bych Vám vidět řádění, které nastalo po přivedení Nell. Všechny jsem je vpustila do obýváku a pak začal "šrumec". Árča rozlil vodu na pití, Nell opět trošku víc roztrhla místečko a Flíček stál bezradně poblíž a nechápal, co ty dvě šílené borderky vyvádějí, a tak aspoň štěkal a snažil se mezi ty "dvě neřízené střely" dostat.

A na mě zbylo uklízení toho nepořádku, který nadělalo 12 ťapiček a voda, která se "rozšplíchla" na víc než polovinu kuchyně...

Bohužel jsem při jejich dovádění neměla poblíž foťák a i kdybych měla, nebyl by čas, abych nějaké fotky udělala, jelikož jsem musela tu běsnící "smečku" krotit. 3 psi - plné ruce práce  ;-)

Ale příště už to nějak udělám, abyste i Vy z řádění mých chlupáčů a Nell také něco měli...

NOVINKY 5.-6.12.2009

Jelikož jsou psíci nějací "nakřápnutí", museli jsme tento víkend zvolnit, aby se kluci rychleji uzdravili. Už je jim, ale lépe, takže se brzy těšte na další novinky...

 

Dnes (3.12.2009) byla spuštěna naše nová webová prezentace.

Jak jsem již dříve zmínila, chci prostřednictvím těchto stránek zaznamenávat veškeré zážitky, se kterými se setkáváme s Árčím na cestě za výcvikem, ale především za zábavou. Můžu už dopředu slíbit, že tyto stránky budou určitě zábavné, jelikož zažíváme spoustu "legračních" situací.

Jako když jsem se 29.11.2009 odpoledne vydali na procházku po nedaleké cyklostezce směr Uherský Ostroh. Jelikož byl na stezce docela provoz, rozhodli jsme se zvolit klidnější lokalitu - tzn. pole poblíž. Ale bohužel jsme to nějak nedomysleli a všichni psi se (až na Flíčka, jelikož byl na vodítku) rozutekli za zajíci... Umíte si představit, jak to vypadalo... Všichni jsme se je snažili zavolat (jelikož s námi byla i "Ševčíkovic tlupa"). Aimee utekla až k Ostrohu (přeskočila i potok) a Beny jen na pole za potokem. Bylo to velmi zajímavé a psiska si to maximálně užili, jelikož si po návratu na sobě přinesli aspoň kilo bláta...

Takže se těšte na ještě mnohé podobné a možná i zábavnější příhody...